Lane płyty asfaltowe cz. 2

Bruk względnie posadzkę z lanych płytek asfaltowych wykonuje się na trwałym, dobrze ubitym i równym pokładzie; może on być gliniany, ceglany, betonowy albo drewniany. Płytki układa się obok siebie w ten sposób, by dolne ich krawędzie się stykały, górne z powodu rozchylenia ścianek tworzyć będą wtedy szczelinę, którą zapełnia się gorącym gudronem i to zwykle tak, by on nieco wystawał ponad powierzchnię chodnika, gdy stężeje wprasowuje się go wałkiem żelaznym do środka.

Płytki lane nadają się szczególnie tam, gdzie gotowanie asfaltu na placu budowlanym jest niemożliwe. Dają trwałą i nieprzepuszczalną nawierzchnię względnie posadzkę; używane są między innemi na bruki, chodniki, do podłóg w kuchniach, łazienkach, pralniach i t. p., a ponieważ le przewodzą ciepło, nadają się na podłogi także wszędzie tam, gdzie do ubikacji ciągnąć może od ołu zimno.

dochodzenie odszkodowań poznań

Grubość płytek zależy od miejsca ich użycia; na chodniki, korytarze, umywalnie, kuchnie, klozety, magazyny, podwórza nie jezdne i t. p. wystarczy 2′ i cm, natomiast tarasy, balkony, pralnie i t. p. 3 cm, a jezdne podwórza, wjazdy, drogi 4 cm.

Płyty, które z prasy wyszły bez zarzutu, bardzo często szlifuje się na zewnętrznej powierzchni; uzyskuje się przez to nie tylko zupełnie równą i gładką powierzchnię, ale także do pewnego stopnia ozdobną, gdyż oszlifowane ziarnka piasku, tkwiące w masie. tworzą na niej białe punkciki, przedstawiające dla oka miłe urozmaicenie.

dochodzenie odszkodowań poznań