Ogrzewanie podłogowe

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na rozprowadzenie ciepła po całym domu, obok zwyczajnych grzejników i ogrzewania nadmuchowego, jest ogrzewanie podłogowe. Ostatnimi czasy bardzo dużo się o tym pisze i mówi, więc może warto dowiedzieć się o tym coś więcej.

Ogrzewanie podłogowe podzielić możemy na wodne i elektryczne.  W przypadku ogrzewania wodnego w podłodze umieszcza się przewody, którymi płynie gorąca woda. W drugim przypadku instaluje się przewody grzejne lub maty.

Przewody i maty można potraktować jak zwyczajne ogrzewanie elektryczne. Tak jak w przypadku ogrzewania akumulacyjnego można skorzystać z tańszej taryfy nocnej. Wszystko dzięki sporej bezwładności cieplnej. W dzisiejszych czasach to nadal bardzo drogi sposób na ogrzanie domu.

Tańszym sposobem będzie wykorzystanie ciepłej wody, którą ogrzać można za pomocą kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła. Kocioł osiąga najwyższą sprawność przy niskiej temperaturze czynnika a pompa ciepła świetnie sprawdza się podczas produkcji ciepłej wody o niskiej temperaturze.

Warto także wspomnieć, że ciało człowieka bardzo lubi ciepło  „w nogi”. Większość z nas czuje się komfortowo, gdy czuje ciepło w stopy a chłodniejsze powietrze ma wokół głowy. Właśnie dlatego ogrzewanie podłogowe jest przyjemniejsze od ciepłych grzejników.

Dodatkowo można zauważyć, że ciepłe podłoże zapewnia komfort cieplny, więc można trochę zmniejszyć temperaturę w domu.

Interesująco ma się sprawa z podłączeniem pompy ciepła do odgrzewania podłogowego. Odpowiednio dobrana pompa może dać większe oszczędności niż kocioł. Generalnie rzecz biorąc ogrzewanie podłogowe to możliwość oszczędzania pieniędzy z roku na rok.