Gudron cz. 11

Z kotła czerpie się asfalt chochlą do wiaderek i w nich roznosi się go do miejsc roboty i rozlewa się pasami na betonie, robotnik zaś drewnianym narzędziem rozprzestrzenia masę dalej, a powierzchnię jej następnie wygładza.

Asfalt lany ma tą zasadniczą i dotychczas niczym nie dającą się usunąć wadę, że ziarna piasku względnie żwiru, mające powierzchni asfaltu nadać wzmożoną wytrzymałość, w chwili^ rozprzestrzeniania roztopionego asfaltu na betonie mają skłonność do opadania ku dołowi. Oczywiście, że wytrzymałość powierzchni asfaltowej osłabia to znacznie, dlatego też, jak długo jest ona jeszcze gorącą, posypuje się ją piaskiem, który deszczułkami wciera się w asfalt.

Dla dokładniejszego posypania całej powierzchni piaskiem i wciśnięcia go w miękką i ciepłą jeszcze masę, posłużyć się także można następującym sposobem:

Powierzchnię świeżo sporządzonego asfaltu posypuje się piaskiem o warstwie grubości 2 cm, po czym wałkuje się go z wolna wałkiem o wadze około 50 kg, który po warstwie kilkakrotnie się przesuwa.

To Cię zaciekawi:

– pomoc drogowa rzeszów cennik