Lane płyty asfaltowe cz. 3

Przez kombinację piasków można nawet doprowadzić do pewnej rozmaitości barw; gdy sic n. p. użyje piasku kwarcowego, nabiera górna powierzchnia płytki barwę jasno-szarą, przy użyciu porfiru albo bazaltu ma barwę czerwono-brunatną, czarną i t. p. Barwę białą daje piasek kwarcowy, albo sproszkowana porcelana, smalta daje kolor błękitny. Kombinację wzorów kolorowych wytwarza się przez odpowiednie zestawianie płytek w desenie, albo przez utworzenie desenia kolorowego na jednej płytce. W tym drugim razie wytwarza się piaskami, usypanymi w cienkiej warstwie, wzór na dnie płyty, a na to nalewa się ostrożnie asfalt i płytkę prasuje.

dochodzenie należności poznań

Wyraźniejsze wzory wykonuje się w sposób bardziej skomplikowany, mianowicie wzór układa się — dobierając starannie stosownych materiałów — na przygotowanej tablicy i podlepia się go tak, by się nic popsuł przy nalewaniu asfaltu, po czym dopiero wlewa się asfalt. Jest to już rodzaj mozaiki asfaltowej, której najpiękniejszym przykładem jest bruk, wykonany w Mediolanie koło Museo Emanuele. Do tego rodzaju mozaiki używa się: naturalnego mastyksu asfaltowego, koniczynie uformowanych sztyftów szklanych w różnych, soczystych, jasnych barwach, specjalnie wykonanych konicznych kamyków porcelanowych 4>/2 mm grubości, o barwie białej w 27 odcieniach, czerepów porcelanowych, wreszcie sztucznie barwionych żywic.

Ozdobne wykonanie wielkich płaszczyzn wykonuje się we wzory geometryczne nieraz bardzo efektowne, przy czym używa się płyt odpowiednio już do wzoru uformowanych, z których każda ma jednak tylko pewien jeden kolor.

dochodzenie należności poznań