Impregnowanie cegieł i dachówek

impregnowanie-cegielWyroby palone z gliny, w szczególności cegły, dachówki, ornamenty itp. konserwuje się przed wpływami atmosferycznymi terem destylowanym. Destylacja jego ma być doprowadzona do tego stopnia, by ten w wysokiej temperaturze stanowił masę bardzo rzadką, a w zimnie miał konsystencję miodu.

Cegły mają być napawane albo jednostronnie, tz. terem nasyca się tylko to lico, które będzie narażone na działanie czynników atmosferycznych względnie wilgoci, albo też są całkowicie impregnowane, zależnie od celu, jaki w budowie spełnić mają.

Cegła jest materiałem porowatym i na mocy prawa o włoskowatości ciągnie wilgoć gruntową do wyższych piąter. Jednym ze. środków zapobiegawczych jest użycie do budowy dolnej części muru cegieł impregnowanych. Dawniej do impregnacji używano wyłącznie asfaltu naturalnego; był to eksperyment stosunkowo kosztowny, a ponieważ w tym wypadku asfalt sztuczny oddaje zupełnie te same usługi za cenę znacznie niższą, więc też stosowanie jego do tego celu rozpowszechniło się ogólnie.

meble do biura

Impregnować należy zawsze terem rozgrzanym do wysokiej temperatury i przez to bardzo rozrzedzonym, cegła musi być również gorącą i to – jeżeli będzie cała impregnowaną – to się ją rozgrzewa całą, w innym razie tylko te jej powierzchnie, które mają być terem nasycone.

Rozgrzewanie i teru i cegły jest warunkiem dobrego impregnowania; w rozgrzanej cegle rozszerzą się pory, powietrze się w nich rozrzedzi, a dzięki temu gorący, rzadko płynny ter wsiąknie jak najłatwiej w pory i kompletnie je zamknie; tego teru nie spłuczą już żadne deszcze, ani nie zniszczą inne wpływy, bo tkwi on silnie w całej masie.

meble do biura