Szalowanie dachu pod papę

szalowanie-dachuPapę dachową układa się na opierzeniu z desek o 2 – 3 cm grubości, połączonych ze sobą o ile możności na wpust. Ma on z jednej strony utrudniać paczenie się desek, z drugiej zapobiegać tworzeniu się szpar między niemi. W pierwszym wypadku papa byłaby narażoną na przedarcie ostrą krawędzią spaczonej deski, na płaszczyźnie dachu powstałoby szereg grzbietów i zagłębień. Grzbiety stanowią zawsze najsłabszy punkt pokrycia, w nich papa najszybciej będzie wysychać i łamać się, a nawet już w czasie roboty mogą robotnicy w owych miejscach papę obuwiem łatwo uszkodzić. Wobec tego należy używać desek o szerokości 15 – 20 cm nie zaś szerszych, bo przez to zmniejszy się niebezpieczeństwo paczenia, deski dobiera się o jednostajnej grubością a wystające z powodu nierówności krawędzie hebluje się.

W zagłębieniach pokrycia zbierałaby się wilgoć i powstałymi nieszczelnościami przedostawać by się mogła do wnętrza. Szpary między deskami przedstawiają niebezpieczeństwo jeszcze inne: oto w czasie silnych wichrów, wiatr przyciska papę po stronie do niego zwróconej do desek, ale na przeciwnej połaci ją podnosi. Mimo bowiem tak szczelnego i nieprzepuszczalnego dla wiatru pokrycia, jak to, które papa stanowi, prąd wiatru przenika w czasie burzy różnymi drogami na poddasze i wywiera ciśnienie na połać od wiatru odwróconą. Wieje on od wnętrza dachu, jeżeli więc w szalowaniu natrafi na szczeliny, to dostaje się niemi pod papę, wydyma ją i odrywa od szalowania. Niebezpieczeństwo to jest tern mniejsze, im dach jest niższy.

Odpady Poznań

wywóz odpadów w Poznaniu

Przed rozpoczęciem na dachu roboty, należy szalowanie starannie zmieść i zwrócić na to uwagę, by pod papę nie dostały się żadne ostre lub twarde przedmioty (gwoździe, drzazgi, kamyki), które by mogły przy lada sposobności papę przedrzeć.

Robotnicy powinni chodzić po papie, rozciągniętej na dachu, w miękkim obuwiu (filcowe pantofle). Jeżeliby w czasie wykonywania roboty lub też po jej ukończeniu przyszła burza, to świeża ułożoną papę należy obciążyć deskami, kamieniami, cegłami itp. by uchronić ją od popsucia.

Istnieje kilka rodzai krycia dachów papą; nazwa jego może być zależną od jakości papy, wówczas rozróżniamy krycie:

  • papą tallową
  • i papą w zwojach,

albo też zależną od sposobu umocowania papy na szalowaniu, a wtedy będzie to krycie:

  • bez listew, z odkrytymi gwodziami,
  • z listwami i zakrytymi gwodziami, lub wreszcie krycie podwójne.

Papa taflowa wyszła dziś zupełnie prawie z użycia więc też i krycie nią bywa odosobnione.

Wobec tego interesować nas może tylko krycie papą w zwojach.

Odpady Poznań

najszybszy wywóz odpadów w Poznaniu

To Cię zaciekawi:

– Nawmar domy energooszczędne