Lane płyty asfaltowe cz. 1

Mastyks nadaje się doskonale do wyrobu lanych płyt, przewyższających pod względem trwałości dotychczas omówione wyroby z asfaltu.

Wykonuje się je w różnej wielkości, przeważnie kwadratowe, o wymiarze boku 40—60 cm, we formach z żelaza lanego; dno ich — jeżeli płyty mają deseń — bywa opatrzone rysunkiem żłobionym ałbo wystającym, który następnie otrzymują płytki na ich górnej powierzchni. Ścianki tej formy nie są prostopadłe do dna, ale tworzą z niem kąt minimalnie rozchylony, przez to ułatwia się wybieranie płytki z formy, nadto rozchylenie to wytwarza po ułożeniu płytek szczelinę u góry, dzięki której płytki nie przylegają ściśle do siebie, a przez to i ich krawędzie nie są narażone na wzajemne tarcie. Spojenia te wypełnia się po ułożeniu bruku płynnym mastyksem. Formy można także robić składane, albo ostatecznie ścianki ich powlec przed odlaniem rozczypęrn glinianym.

ściąganie długów poznań

Formę ustawia się do odlewu dokładnie poziomo, posypuje dno jej równomiernie piaskiem, a następnie wlewa do niej ciekły mastyks, który nie tylko ma wypełnić formę, ale nadto wznosić się powinien ponad jej brzeg o kilka milimetrów; da się to przeprowadzić, gdyż mastyks o tyle na powietrzu stężeje, że się pewna jego ilość ponad brzegiem utrzyma. Gdy formy nieco ostygły, a przy najmniej w tym stopniu, że dają się brać rękoma, układa się je do prasowania w stos jedna na drugiej tak, by dno wyższej formy spoczywało na górnej stronie formy niższej. Ułożony stos prasuje się w prasie tak silnie, by wystająca nad brzeg formy kilkumilimetrowa masa asfaltu została do formy wgniecioną. Przez takie prasowanie gorącej jeszcze masy następuje znaczne jej zgęszczenie, a wraz z niem wzrasta twardość i odporność płyty. — Piasek, którym dno formy wysypano, wtłacza się pod wpływem nacisku w górną powierzchnię płytki i nadaje jej wytrzymałość prawie że taką, jaką ma minerał, z którego pochodzi.

ściąganie długów poznań